Real Life Arithmetic, 1943, Grades 3 and 4 Story Problems:

vintage math money doll truck wagonThese are fun for the same reason I like reading Grace Livingston Hill, the little homely details of the time.  Typos are mine.

On Saturday just before Easter Mrs. White took Helen to the store to buy her a new outfit of clothes. She bought Helen a coat for $5.35, a pair of shoes for $3.35, a dress for $4.78, and a pair of stockings for .85¢.
What did she pay for it all?

I can buy coats at the thrift shop for five dollars today, although those who buy them new probably spend, at a minimum, five times what Mrs. White spent for her daughter’s coat.
Stockings and dresses seem to have gone up less than coats, proportionally speaking.

Real Life Arithmetic, 1943, Grades 3 and 4 Story Problems:Ross and Dick are brothers. They live on a large farm. They belong to the Boy Scouts. These boys are buying little by little boy-scout hiking outfits for themsleves.
Here are some of the questions they have to answer:
1. What will 2 knapsacks cost at .89¢ each?
2. Will they need two tents or will one be enough?
3. What will two scout suits cost at $4.65 each?
4. What will two pairs of hiking shoes cost at $3.25 each?
5. What will be the cost of 1 Axe at .98¢ and it’s sheath at .18¢?
6. The cost of 2 scout hats at $1.38 each will be ______.
7. They will need two scout knives. What will they cost at .87¢ each?
8. One day they bought 2 suits and 2 hats. What did they spend that day?
9. Another day they bought a tent for $5.65 and an axe with its sheath. What did these cost?

Real Life Arithmetic, 1943, Grades 3 and 4 Story Problems:One day Sue’s mother told her to go to the store adn buy whatever she wanted for the family’s dinner. The following are the things Sue bought:
1. for the salad, Sue bought bananas that cost 10¢, a head of lettuce that cost 6¢, and a can of pineapple that cost 18¢.  What did she pay for the things for the salad?

2. She bought a loaf of bread for 9¢ and 1/2 a pound of butter for 19¢.  What did the bread and butter cost?

3. She bouth 2 pounds of veal steak at 26¢ per pound.  What did the meat cost?

4. She bought for dessert a brick of ice cream for 28¢ and half a 50¢ cake.  What did the dessert cost?

5. She paid 10¢ to have the groceries taken home.  Add the answers to Problem 1, Problem 2, Problem 3, and Problem 4 and add the 10¢ that Sue paid the delivery boy.  What did Sue pay in all for the things that she bought?

6. Dinner was served at 5:40.  The family left the dinner table at 6:30.  How many minutes was the family at the dinner table?

7. After dinner Sue read until 8:15, then she went to bed.  How many minutes did she have for her reading?

8.  How many minutes equal 1 hour and 45 minutes?

Real Life Arithmetic, 1943, Grades 3 and 4 Story Problems:

Canning Beans by 4-H Club Girls
Jean’s wax beans are ready for canning.

Joan’s pole beans won’t be ready until next week.

So Joan is helping Jean this week.  Here are some of their problems.

1. There are 18 hills in each of 4 rows in Jean’s patch.  How many hills of beans in the 4 rows?

2. To find how many pounds in Jean’s patch, they picked three hills and weighed the beans.  They weighed 2 pounds.  About how many pounds of beans in Jean’s patch.

3. Jean found, that when she stemmed the beans and snapped them, 3 pounds would fill 2 cans.  About how many cans would it take for her beans?

4. The pressure cooker will hold 8 cans at a time.  How many cookings will be needed to can Jean’s beans?

5. It takes 2 hours to fill the cans and cook the beans for each cooking.  How long will it take to can Jean’s beans?

6. If the girls do half of the work today and th eother half tomorrow, how many hours will they work each day?

7.  After Jean had pulled up the bean stalks, she found she could set out 12 late cabbage plants in each of her 4 rows.  How many plants would she need?

Real Life Arithmetic, 1943, Grades 3 and 4 Story Problems:

There are several problems like this, where a story is told in first person by a child, leaving blanks for the answers to the math problems, and the children are supposed to figure them out and write the answers on a separate piece of paper.

Here is Jane’s story…..
I spent the summer on the farm with my cousin, Nora.  We found many problems in arithmetic.  Can you work them?

1. In going to the farm I rode on the train for 142 miles, and then rode on the bus for 28 miles more.  In all I rode _______ miles.

2. It was much cooler in the country.  My aunt said that the temperature was 78 degrees.  It was 92 degrees back home when I left.  It was _____ degrees cooler in the country.

3. The day after I got to the farm Nora and I rode our bicycles to teh home of another cousin who lived 5 miles east and 3 miles south.  That made the distance ______ miles going.

4.  The trip to the other cousin’s home and back again was _____ miles.

Real Life Arithmetic, 1943, Grades 3 and 4 Story Problems:

More of Jane’s Story (it’s a two part lesson in the book)

1. One day Aunt Martha asked Nora and me to pick the strawberries.  She wanted to can them.  Nora picked 11 boxes and I picked 10 boxes.  Together we picked ____ boxes.

2. When Aunt Martha had washed the berries she weighed them.  They weighed 21 pounds.  That means that oen box of berries weighs about ____ pounds.

3. Aunt martha asked us to ride down to the store and buy sugar for canning the berries.  She said she used 1/3 as many pounds of sugar as the weight of the berries.  That means we should buy ______ pounds of sugar.

4.  The store man said sugar cost 6¢ a pound.  So we paid him ____ cents for 7 pounds of sugar.

5. One day Nora and I went for the eggs.  Nora got 28 eggs and I got 35 eggs.  Together we gathered _____ eggs.

6.  Aunt Martha said that she had promised 6 dozen to a lady in town.  But I said there were _____ eggs in 6 dozen eggs and we gathered only 63, so we needed _____________ more.

7.  Aunt Martha said there were a dozen eggs left from teh ones she had gathered yesterday.  So we took enough to make 6 dozen.  That left ____________ eggs.

8.  Eggs were worth 28¢ per dozen, so the lady gave us _____.

Real Life Arithmetic, 1943, Grades 3 and 4 Story Problems:

1. Dick said to Bob: “you have your paper route and I deliver packages every evening.  We each earn about 45¢ an evening. ”  How much does each boy earn in 6 days?

2. How much do they both earn in 6 days?

3. “Yes,” replied Dick.  “let us buy that radio that we saw in teh store yesterday.  The prie was $24.  The price tag said it could be bought with 1/6 down and 1/6 for each of 5 months more.”  If they buy the radio and share the cost, how much will each boy need to pay down?

4. How much would each boy have for other things each week after paying his part of 1/6 of the price of the radio for that week?

5. How much would you need to pay down to buy a bicycle that costs $42 on the installment plan with 1/6 down?  How long would it take to pay the rest if 1/6 is paid down and 1/6 is paid at the end of each week until it is all paid?

Real Life Arithmetic, 1943, Grades 3 and 4 Story Problems:

A few random story problems:
Henry’s dog eats 15 pounds of meat a month.  How much meat does the dog eat in 12 months?

Ned earned 25¢ a day delivering papers.  How much did he earn in 23 days?

Mrs. Pope’s milk bill is 24¢ a day.  How much is that for August?

The Wards pay $36 per month for the rent of the apartment in which they live.  How much rent do they pay per year?

Frank’s father works in a machine shop.  He is paid 95¢ an hour and works 34 hours per week.  How much does he make each week?

Mrs. Davis bought a 7 pound turkey for $2.80.  She wonders how much she paid per pound.  Can you tell her?

Carl’s mother said the food for her family cost her $14.00 per week.  How much was the cost for each day?

Hazel’s older brother is working in the city.  He pays $5.60 a week for his meals.  How much does he pay for each day?

Real Life Arithmetic, 1943, Grades 3 and 4 Story Problems:

There are three children in Helen Drew’s home.  Helen’s uncle and aunt are coming over for Christmas dinner this year.
Here are some problems Helen’s family had to work in getting ready for their company.

Helen bought 7 candles that cost 15¢ each.  How much did she pay for the candles?

2. Mrs. Drew bought a 7 pound turkey for $2.80 How much did the turkey cost per pound?

3. Helen bought 7 pounds of cranberries that cost 8¢ per pound.  What did the cranberries cost?

4. Helen put 2 forks at each of the 7 plates.  How many forks did she use?

5. After dinner was over they all went to the movie.  How much did Mr. Drew pay for 4 tickets that cost 55¢ each and 3 tickets that cost 33¢ each?

6 How much did he pay for 1 lb of candy at 60¢ a pound?

Real Life Arithmetic, 1943, Grades 3 and 4 Story Problems:
Random problems:
Mrs. Jones bought for the church 24 Lily plants at 8 ¢ each.  How much did they cost?

There are 8 boys in roy’s Sunday-school class.  If each boy brings 16¢, how much can they pay for a present for their teacher?

A man worked 26 days in January at $8 per day.  How much did he earn in the month?

There are 8 boy’s in Ned’s Sunday-school class.  They want to buy a present for their teacher.  The present costs $1.60.  How much will each boy pay if they share the cost equally?

Mr. Owens makes $6.40 for 8 hours work.  How much is he paid for each hour?

George makes 40¢ per day for mowing lawns.  How much does he make in 14 days?

Maud practices her music 45 minutes each day of the week except on Sunday.  How many minutes does she practice in a week?

When 8 yards of dress cloth cost $3.52, what is the cost of each yard?

You can walk a mile easily in 20 minutes.  How many minutes will it take you to walk 9 miles? There are 60 minutes in an hour.  See if you can figure out how many hours it will take you to walk 9 miles.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink. Trackbacks are closed, but you can post a comment.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*



  • The Common Room on Facebook

  • Amazon: Buy our Kindle Books

  • Search Amazon


    Try Audible and Get Two Free Audiobooks

  • Brainy Fridays Recommends: